sâmbătă, 16 iunie 2012

Rugby Club Grivita - Clubul Sportiv Olimpia 11-23 (6-15)

Ceea ce se vroia a fi o sarbatoare a rugbiului s-a transformat intr-o zi de cosmar pentru jucatorii de la Rugby Club Grivita care au ratat de putin obtinerea unui rezultat favorabil in restanta cu Clubul Sportiv Olimpia de pe teren propriu. Fara sapte jucatori din formula de baza (Galin, Kiss, Claudiu Stefan, Stanila, Arsene, Vasilescu si Iacob), Grivita a reusit totusi sa se bata in multe momente de la egal la egal cu un adversar care a venit in Complexul Sportiv "Parcul Copilului" chitit sa profite la maxim de situatia dificila din tabara gazdelor. Cum era de asteptat, Olimpia a inceput meciul in forta si a marcat un eseu, in minutul 8, insa Cristian Onofrei a intors rezultatul gratie a doua lovituri de pedeapsa, astfel ca in minutul 30 Grivita conducea cu 6-5. Uvertura grivitenilor putea mari avantajul gazdelor, dar trei dintre loviturile sale de picior au ocolit de putin H-ul advers. Profitand de greselile din defensiva Grivitei si de arbitrajul mult prea tolerant fata de gesturile nesportive ale oaspetilor, Olimpia si-a mai trecut in cont 10 puncte pe finalul primei reprize (eseu transformat plus lovitura de pedeapsa) si conducea cu 15-6 dupa primul act. Startul reprizei secunde a apartinut tot oaspetilor, Olimpia reusind inca un eseu si o lovitura de pedeapsa care au facut ca scorul sa arate 6-23 in minutul 55. Ultimele 20 de minute ale partidei s-au disputat intr-un singur sens, spre terenul de tinta al Olimpiei, arbitrul de centru incepand sa scoata cartonasul galben abia dupa ce oaspetii si-au asigurat un avantaj concludent. Presiunea pusa de Grivita pe final nu a adus insa victoria mult asteptata, doar una dintre actiunile ofensive ale echipei noastre fiind transformata in eseu de Luigi Padureanu. In ciuda infrangerii suferite, prima dupa sapte victorii consecutive, baietii de la Grivita au toate calitatile necesare pentru a demonstra ca esecul din "Parcul Copilului" a fost doar un accident si pentru a castiga cele doua meciuri care au mai ramas de disputat impotriva Olimpiei. De altfel, dupa o bine meritata vacanta de aproximativ o luna si jumatate, Divizia A se va relua pe 28 iulie cand este programat episodul al treilea din duelul titanilor Grivita - Olimpia.

Pentru Grivita au marcat Luigi Padureanu eseu (62), Cristian Onofrei doua lovituri de pedeapsa (14, 29).

Grivita a jucat cu Ionel Preda - Gabriel Ghitan (Catalin Titiriga 80), Andrei Mereuta, Eugen Titiriga (Viorel "Fulgerica" Nicolae 44), Alexandru Ungureanu - Cristian Onofrei, George Mereuta - Catalin Gealapu, Viorel Perniu, Adrian Buzduga (Gabriel Dinica 63) - Bogdan Budeanu, Valeriu Stoicescu - Stefan Abaseaca (Alexandru Ionescu 54), Luigi Padureanu, Marian Forminte. Rezerve neutilizate: Cristian Ionescu, Visan Razvan.