duminică, 7 iunie 2015

Sportul Studentesc - Rugby Club Grivita 24-34 (12-24)

Derbiul etapei a cincea a Diviziei A la rugby s-a disputat sambata, 6 iunie, pe Stadionul "Tei". Sportul Studentesc, campioana en-titre, si Rugby Club Grivita, vicecampioana en-titre, s-au intalnit intr-unul dintre cele mai tensionate si echilibrate meciuri din ultimii ani. Partida, de un dramatism absolut, se anunta inca dinainte de start drept un duel de foc mai ales intre puternica inaintare a gazdelor si experienta liniei de treisferturi a Grivitei. Iar coordonatele din teren au respectat, in mare masura, calculele hartiei, doar plusul de inspiratie la finalizare si plusul de daruire pe faza de aparare facand ca balanta sa se incline, de aceasta data, in favoarea Grivitei. Cum era si de asteptat, duelul a inceput in nota de dominare a Sportului, gazdele incercand sa-si impuna punctul de vedere inca din primele minute. Din fericire, fata de alte meciuri, grivitenii s-au aparat eroic si chiar au pus sub presiune defensiva adversa gratie unor actiuni individuale de toata frumusetea. De altfel, o astfel de actiune avea sa aduca si deschiderea scorului. Uvertura Mircea Paraschiv, profitand de o nesincronizare a defensivei adverse, a culcat balonul in terenul de tinta advers, in minutul 14. Aflat in zi de gratie, transformerul Alexandru Ungureanu a adaugat doua puncte pe tabela de marcaj, in ciuda pozitiei dificile. Dornici sa-si demonstreze statutul de favoriti, cei de la Sportul Studentesc au revenit rapid in joc si au redus din diferenta in minutul 17, gratie unui eseu marcat la colt, dupa un atac prelungit. Inspiratia ofensiva a grivitenilor a adus un nou eseu in minutul 21, cand Alexandru Ungureanu a culcat balonul in terenul de tinta advers, dupa o faza construita magistral de Stefan Herghelegiu si continuata, cu o pasa stralucitoare, de Florin Bujor. Acelasi Alexandru Ungureanu a transformat fara emotii si scorul devenea 14-5 pentru RC Grivita. Gazdele au redus din nou din diferenta in minutul 27, gratie unui eseu marcat la centru, dupa o greseala individuala. Alexandru Ungureanu si-a continuat recitalul in minutul 29, cand a facut 17-12 dintr-o lovitura de pedeapsa. De altfel, finalul de repriza a apartinut grivitenilor. Profitand de o superioritate numerica temporara, ivita dupa un placaj intarziat, oaspetii au mai marcat un eseu, in minutul 40, prin fundasul Alexandru Marin, incercare transformata de acelasi Alexandru Ungureanu. Iar avantajul Grivitei de la pauza putea si mai mare daca oaspetii nu se pripeau in momentele de uluiala aparute dupa cartonasul galben incasat de gazde. Debutul reprizei secunde a adus momente favorabile ambelor echipe. Alexandru Ungureanu a transformat o noua lovitura de pedeapsa pentru Grivita, iar Sportul a raspuns cu un eseu venit dupa o actiune colectiva de toata frumusetea. Momentul decisiv al partidei a venit in minutul 51, cand Florin Bujor a pacalit defensiva Sportului si a marcat a patra incercare a Grivitei, la capatul unui contraatac magistral. S-a facut 19-34, iar Grivita isi asigura, practic, punctul bonus ofensiv. Ultima jumatate de ora a partidei a fost una de infarct. Gazdele s-au napustit ca un tavalug peste griviteni, insa elevii antrenorului Alexandru Marin s-au aparat imperial si au cedat o singura data, in chiar ultimul minut al partidei. Asta desi au avut si 10 minute de inferioritate numerica, dupa eliminarea temporara a lui Stefan Herghelegiu. Mai mult, pe contraatac, Grivita isi putea mari avantajul, insa Gabriel Ghitan, Iosif Eva, Alexandru Marin, Marius Perniu si Andrei Iacob au fost la cativa metri de a-si trece numele pe lista marcatorilor. Sportul - Grivita s-a incheiat 24-34, iar trupa din "Parcul Copilului" revine in fruntea Diviziei A, dupa o victorie muncita si la capatul unui meci chinuitor. In plus, succesul din "Tei" se vrea a fi un mare impuls moral in conditiile in care pentru Grivita urmeaza un meci cel putin la fel de dificil, cel cu CS Manastur Cluj de sambata, 13 iunie, de pe teren propriu, de la ora 10.00.

Sportul Studentesc - Rugby Club Grivita 24-34 (12-24).

Pentru Grivita au marcat Mircea Paraschiv eseu ('14), Alexandru Marin eseu ('40), Florin Bujor eseu ('51), Alexandru Ungureanu eseu ('21), patru transformari ('14, '21, '40, '51) si doua lovituri de pedeapsa ('29, '44). Cartonas galben: Stefan Herghelegiu ('59). Grivita a inceput cu Alexandru Marin - Stefan Herghelegiu, Nicolae Oprea, Florin Bujor, Gabriel Ghitan (Iosif Eva '68) - Mircea Paraschiv, Alexandru Ungureanu - Razvan Mardar, Marius Perniu, Viorel Nicolae Fulgerica (Alexandru Ionescu '78) - Robert Gontineac, Alexandru Daineanu - Marian Forminte, Andrei Iacob (Luigi Padureanu '72), Mihai Stefanescu.