luni, 22 iunie 2015

RC Farul Constanta - RC Grivita Bucuresti 5-31. Suntem lideri autoritari, la sfarsitul turului, cu punctaj maxim!

Rugby Club Grivita a bifat, duminica, a sasea victorie din sase meciuri, obtinand un nou succes cu punct bonus ofensiv. De aceasta data, adversarii grivitenilor au fost rugbistii de la Farul Constanta, formatie alcatuita, in majoritate, din jucatori proveniti de la echipa de old-boys Rechinii Constanta. Chiar si asa, desi media de varsta a gazdelor a fost una ridicata, "marinarii" au pus mari probleme liderului la zi din Divizia A, mai ales in prima repriza, cat le-a permis "benzina". Grivitenii au deschis greu scorul, in minutul 17, oaspetii avand nevoie de o actiune personala de toata frumusetea marca Gabriel Ghitan pentru a sparge gheata. Florin Bujor a transformat cu siguranta si oaspetii conduceau cu 7-0. Euforia de moment i-a costat scump pe griviteni, gazdele reusind sa reduca din diferenta in minutul 24, in urma unui eseu marcat la colt, dupa o actiune prelungita de atac. Din fericire, reusita gazdelor a fost un simplu foc de paie, Grivita reusind alte doua incercari pana la pauza. Mihai Stefanescu a inscris in urma unei actiuni devenite clasice, pilierul reusind un nou eseu intr-o faza in care a ajuns in postura de aripa. Florin Bujor a transformat fara probleme, scorul devenind 14-5 pentru Grivita in minutul 29. Al treilea si ultimul eseu al Grivitei din prima repriza a venit in minutul 39, cand Iosif Eva si-a pus in valoare viteza debordanda si a marcat la colt, stabilind scorul pauzei, 19-5 pentru Grivita. Profitand de avantajul de pe tabela, Grivita a practicat un joc economicos in partea a doua a meciului si si-a mai trecut in cont doar doua eseuri, suficient pentru a-si indeplini obiectivul, victorie cu punct bonus ofensiv. Gabriel Ghitan a realizat dubla in minutul 54, in ciuda opozitiei defensivei adverse, iar Catalin Ionita a inchis tabela in minutul 67, in urma unei faze la care tanarul centru grivitean a fost la un pas sa fie pacalit de reactia tribunei, dupa ce mai multi suporteri au strigat "inainte", reclamand o infractiune comisa de oaspeti. RC Farul Constanta - RC Grivita Bucuresti s-a incheiat 5-31 si oaspetii se instaleaza confortabil in fruntea clasamentului Diviziei A, cu sase victorii obtinute din sase meciuri jucate si punctaj maxim. Pentru Grivita urmeaza o pauza de doua luni si jumatate, primul meci din toamna urmand a fi cel cu RC Callatis Mangalia, din deplasare, de pe 5 septembrie, de la ora 12.00. Grivitenii vor aborda cu un moral ridicat partea a doua a campionatului, in ciuda faptului ca pentru gruparea din "Parcul Copilului" vor fi cel putin trei meciuri dificile, respectiv cele cu CS Manastur Cluj si CS Metrorex, din deplasare, plus vizita campioanei en-titre, Sportul Studentesc. Pana la toamna, oficialii RC Grivita spera sa recupereze cativa dintre jucatorii cu probleme medicale, respectiv Mihai Rosca, Marius Mamoc, Andrei Stanila, Bogdan Mihai, Claudiu Stefan si Ionel Preda.

RC Farul Constanta - RC Grivita Bucuresti 5-31 (5-19).

Pentru Grivita au marcat: Gabriel Ghitan doua eseuri ('17, '54), Mihai Stefanescu eseu ('29), Iosif Eva eseu ('39), Catalin Ionita eseu ('67), Florin Bujor trei transformari ('17, '29, '54). Grivita a inceput cu Alexandru Marin - Iosif Eva, Nicolae Oprea (Catalin Ionita '65), Stefan Herghelegiu, Gabriel Ghitan (Dan Carlescu '63) - Florin Bujor, Alexandru Ungureanu - Razvan Mardar, Marius Perniu (Viorel Nicolae Fulgerica '59), Robert Gontineac - Bogdan Budeanu (Mihai Ionita '51), Alexandru Daineanu - Marian Forminte, Andrei Iacob (Luigi Padureanu '55), Mihai Stefanescu (Alexandru Ionescu '69).