duminică, 14 iunie 2015

Rugby Club Grivita - Clubul Sportiv Manastur 39-14 (20-14).

Etapa a sasea a Campionatului National de rugby, Divizia A, a programat in premiera un meci intre Rugby Club Grivita, inca una dintre cele mai galonate echipe din rugbiul romanesc, si Clubul Sportiv Manastur Cluj, formatie care si-a propus ca, in viitorul cat mai apropiat, sa devina o forta a rugbiului romanesc. In ciuda avantajului propriu, partida se anunta a fi una cat se poate de dificila pentru elevii antrenorilor Alexandru Marin, Valeriu Falcusanu si Ermil Pasache. Absenta a nu mai putin de noua jucatori de baza (Alexandru Daineanu, Bogdan Budeanu, Bogdan Mihai, Andrei Stanila, Mihai Rosca, Marius Mamoc, Stefan Herghelegiu, Claudiu Stefan si Ionel Preda) ar fi putut conta enorm in desfasurarea partidei, dar pana la urma gazdele s-au scos in special gratie plusului de experienta si de valoare individuala. Cu o formula improvizata, in special pe inaintare, Grivita a inceput greul meciul disputat impotriva unei formatii artagoase si decisa sa-si vanda scump pielea, in ciuda deplasarii obositoare efectuata cu o zi inaintea partidei. Startul partidei a fost unul cat se poate de echilibrat, ambele formatii intrecandu-se in greseli. Prima actiune luminata a adus si primul eseu al partidei, autor fiind nimeni altul decat Alexandru Marin junior, fiul antrenorului cu acelasi nume. Profitand de experienta acumulata in Super-Liga, unde a evoluat pentru Dinamo Bucuresti, fundasul de 34 de ani a luat o actiune pe cont propriu, si-a depasit cu multa lejeritate adversarii si a culcat balonul fara probleme in terenul de tinta adversa. In ciuda pozitiei favorabile, perpendicular pe H, transformerul Alexandru Ungureanu a sutat slab, nimerind bara. Totusi, eseul lui Alexandru Marin i-a descatusat pe griviteni, acestia reusind inca doua eseuri pana la pauza de hidratare, autori fiind aripa Gabriel Ghitan (la prima reusita in acest sezon) si un alt fost dinamovist, Nicolae Oprea. Din pacate, niciuna dintre cele doua incercari nu au beneficiat de puncte suplimentare, transformarile fiind din nou ratate. Minutul de pauza, acordat pentru hidratare, a picat cum nu se putea mai prost pentru echipa gazda. Grivitenii si-au pierdut parca busola, iar oaspetii au profitat la maxim. Mai rapizi, clujenii au profitat la maxim de doua erori ale defensivei adverse si au marcat doua eseuri, ambele transformate de fostul mare international Cristian Sauan, astfel ca in minutul 33 diferenta dintre cele doua echipe se redusese la un singur punct, Grivita - Manastur 15-14. Cu putine momente inainte de pauza, Grivita a revenit in joc si a reusit un nou eseu, dupa o actiune colectiva de toata frumusetea. Ajuns in extrema stanga, pilierul Mihai Stefanescu a fructificat momentul favorabil si a culcat balonul la colt, stabilind scorul pauzei, Grivita - Manastur 20-14. Actul al doilea al meciului a inceput intr-o nota a echilibrului, oaspetii cautand cu disperare eseul prin care sa revina pe tabela de marcaj. Apararea Grivitei a rezistat eroic si, mai mult, gazdele au mai marcat doua eseuri pe contraatac, Iosif Eva si Florin Bujor punandu-si in valoare viteza, respectiv experienta. De remarcat ca, intre cele doua eseuri, clujenii au fost si ei aproape de a mai marca o incercare, insa un placaj senzational al demi-ului Alexandru Ungureanu, asupra aceluiasi Cristian Sauan, a facut ca tabela sa ramana nemodificata in dreptul oaspetilor. Afectati de caldura sufocanta si de oboseala acumulata de pe urma calatoriei efectuate cu o zi inainte de meci, clujenii au atacat fara orizont in finalul partidei, cei de la Manastur nereusind sa mai gaseasca drumul spre eseu. Mai mult, cei care au marcat au fost din nou grivitenii, Viorel Nicolae Fulgerica stabilind scorul final, 39-14, cu o incercare inscrisa in penultimul minut al partidei. Rugby Club Grivita obtine a cincea victorie la rand cu punct bonus ofensiv si se instaleaza confortabil in fruntea clasamentului din Divizia A. Pentru grivitenii urmeaza ultimul meci al turului, deplasarea de la Constanta. RC Farul Constanta - RC Grivita este programat duminica, 21 iunie, de la ora 12.00, pe Stadionul "Mihai Naca".

Pentru Grivita au marcat Alexandru Marin eseu ('9), Gabriel Ghitan eseu ('14), Nicolae Oprea eseu ('22), Mihai Stefanescu eseu ('40), Iosif Eva eseu ('57), Florin Bujor eseu ('63), Viorel Nicolae Fulgerica eseu ('79), Alexandru Ungureanu doua transformari ('57, '63).

Grivita a inceput cu Alexandru Marin - Iosif Eva (Alexandru Enescu '79), Nicolae Oprea, Florin Bujor (Catalin Ionita '65), Gabriel Ghitan (Dan Carlescu '65) - Mircea Paraschiv, Alexandru Ungureanu - Razvan Mardar, Marius Perniu (Luigi Padureanu '41), Viorel Nicolae Fulgerica - Robert Gontineac, Mihai Stefanescu - Marian Forminte, Andrei Iacob, Alexandru Ionescu (Mihai Ionita '53).