luni, 22 septembrie 2014

Rugby Club Grivita - Sportul Studentesc 7-11 (0-3)

Etapa a zecea a Diviziei A la rugby a programat sambata, in Parcul Copilului, confruntarea dintre Rugby Club Grivita si Sportul Studentesc. Practic, cele doua formatii au disputat meciul decisiv pentru castigarea Grupei Est, in conditiile in care a treia echipa din Grupa, CS Metrorex, practic nu a contat. Obligata sa castige meciul la cel putin opt puncte diferenta, Grivita s-a instalat in jumatatea adversa de teren, incercand sa puna presiune pe adversar. Cu toate acestea, "studentii" s-au aparat exemplar si au deschis scorul in minutul 10, cand au punctat dintr-o lovitura de pedeapsa. Egalitatea putea fi restabilita in minutul 16, insa Alexandru Podarascu a sutat in bara dintr-o lovitura de pedeapsa din lateral dreapta. A fost, practic, momentul psihologic al partidei. Lipsa de baloane, cauzate mai ales de jocul slab facut la repunerile in margine, a dus la un blocaj mental in tabara gazdelor, trupa antrenata de Alexandru Marin, Valeriu Falcusanu si Ermil Pasache nereusind sa gaseasca drumul spre terenul de tinta adversa. Sportul a incheiat repriza in avantaj, scor 3-0, dar putea beneficia de un rezultat si mai favorabil daca nu se ratau de putin doua tentative de dropgol. Partea a doua a jocului a inceput in nota de dominare a oaspetilor. Jucatorii Sportului au profitat de o bresa in defensiva adversa si au marcat primul eseu al partidei in minutul 43. A fost momentul in care grivitenii, constienti ca nu mai au ce pierde, s-au aruncat cu toate fortele in atac, incercand sa profite si de oboseala din tabara adversa. Gazdele si-au creat 4-5 momente favorabile, dar au reusit sa concretizeze o singura data, prin Andrei Stanila, in minutul 54. Inchizatorul Grivitei a marcat dupa una dintre putinele margini castigate de gazde, iar Alexandru Ungureanu a transformat cu siguranta, astfel ca scorul devenea 7-8. In minutul 70, Sportul a punctat dintr-o noua lovitura de pedeapsa, iar intrarile pe final ale veteranilor Marius Perniu si Luigi Padureanu, ambii cu probleme medicale, nu au mai putut intoarce soarta partidei. Rugby Club Grivita - Sportul Studentesc s-a incheiat 7-11, iar gruparea din Parcul Copilului s-a calificat in finala mica, urmand sa dea piept cel mai probabil cu CSM Sibiu, pe 11 octombrie, intr-un meci care s-ar putea disputa la Brasov. In schimb, Sportul Studentesc intalneste pe CFR Brasov in finala Diviziei A, intr-un meci care, daca traditia se respecta, se va juca pe Stadionul Ciurel, din Capitala. Totusi, pana atunci, mai sunt de disputat meciurile Sportul Studentesc - Clubul Sportiv Metrorex, sambata, 27 septembrie, ora 10.00, si Clubul Sportiv Metrorex - Rugby Club Grivita, sambata, 4 octombrie, ora 10.00.

Rugby Club Grivita - Sportul Studentesc 7-11 (0-3).

Pentru Grivita au marcat Andrei Stanila eseu (54), Alexandru Ungureanu transformare (54). Grivita a inceput cu Gabriel Ghitan - Viorel Nicolae Fulgerica, Nicolae Oprea, Florin Bujor, Claudiu Cristea (Iosif Eva '41) - Alexandru Podarascu, Alexandru Ungureanu - Robert Gontineac, Andrei Stanila, Alexandru Arsene - Bogdan Budeanu, George Berkesz (Marius Perniu '70) - Mihai Stefanescu, Alin Mihai (Luigi Padureanu '72), Marian Forminte (cpt.). Rezerve neutilizate Alexandru Ionescu, Stefan Herghelegiu, Mihai Adam.