sâmbătă, 17 mai 2014

Rugby Club Grivita - Sportul Studentesc 12-22 (7-12)

Dupa doua victorii categorice, 34-5 cu Sportul Studentesc, in deplasare, si 47-12 cu CS Metrorex, pe teren propriu, Rugby Club Grivita a suferit, sambata, prima infrangere din actualul sezon, 12-22 cu Sportul Studentesc, pe teren propriu. Dornici sa razbune infrangerea suferita in tur, jucatorii de la Sportul au inceput in forta confruntarea din Parcul Copilului si au controlat cu autoritate startul partidei, in primul sfert de ora jucandu-se, practic, doar in jumatatea de teren a Grivitei. Oaspetii au fost la un pas sa deschida scorul inca din minutul 2, cand au ratat de putin tinta dintr-o lovitura libera din pozitie favorabila. In minutul 5, Sportul nu a mai gresit tinta si a punctat printr-un eseu reusit pe partea dreapta a atacului. Uvertura oaspetilor a transformat fara probleme si meciul a inceput, practic, de la 0-7. Profitand de letargia din tabara Grivitei, rugbistii de la Sportul au continuat sa preseze si au mai fost in doua randuri aproape sa culce balonul in terenul de tinta. In minutul 15, la una dintre putinele actiuni ofensive ale Grivitei din prima repriza, trupa din Parcul Copilului a reusit sa egaleze. Marius Perniu a iesit excelent din defensiva, a fentat doi adversari si l-a lansat impecabil pe Andry Cebotari care a inscris un eseu spectaculos, dupa o cursa de peste 50 de metri. Mircea Paraschiv a transformat dintr-o pozitie dificila si scorul devenea egal, Grivita - Sportul 7-7. Dupa un sfert de ora de lupta surda la centrul terenului, jucatorii de la Sportul au preluat din nou initiativa si conducerea inaintea pauzei. Mai intai, Alexandru Arsene a fost eliminat temporar, in minutul 29, pentru proteste. Apoi, oaspetii au marcat un nou eseu in minutul 34, profitand atat de superioritatea numerica, cat si de o greseala comisa de fundasul de conjunctura al Grivitei. A fost momentul in care s-a vazut ca gruparea din Parcul Copilului nu are un numar 15 veritabil in tot lotul. Transformarea a fost ratata, in ciuda pozitiei ideale, si la pauza scorul era 12-7 pentru Sportul Studentesc. Grivitenii s-au mobilizat la pauza si au incercat sa intoarca soarta meciului in repriza a doua, dar atacurile haotice nu au adus nimic bun pe tabela. Mai mult, in minutul 60, Sportul a marcat un nou eseu, transformat, si s-a distanta la 19-7. Gabriel Ghitan a readus sperantele in tabara Grivitei cu eseul marcat in minutul 65, dupa o actiune excelenta pusa la cale de Alexandru Ungureanu. In ultimul sfert de ora, Grivita a continuat sa forte macar restabilirea egalitatii, dar doua actiuni colective s-au finalizat cu greseli comise de rezerva Mihai Ionita, greseli venite in urma unor patrunderi neinspirate. Mai mult, Sportul a punctat dintr-o lovitura de pedeapsa, in minutul 71, si a stabilit scorul final, Grivita - Sportul 12-22. A fost dusul rece de care jucatorii Grivitei aveau nevoie pentru a reveni cu picioarele pe pamant si de a se regrupa in lupta pentru calificarea in finala Diviziei A. Ramane de vazut daca echipierii formatiei din Parcul Copilului vor avea puterea sa invete cele necesare de pe urma esecului suferit sambata. Mai multi jucatori au acuzat probleme medicale dupa meciul cu Sportul Studentesc, dar se spera ca ei sa fie recuperati pana la confruntarea cu CS Metrorex de sambata, 31 mai, din deplasare, din ultima etapa a sezonului de primavara. Grivita are obiectivul sa obtina cinci puncte din deplasarea de pe Ciurel pentru a se mentine pe locul 1 la jumatatea sezonului.

Pentru Grivita au marcat Andry Cebotari eseu ('15), Gabriel Ghitan eseu ('65), Mircea Paraschiv transformare ('15). Grivita a inceput cu Claudiu Stefan (Viorel Nicolae Fulgerica '61) - Gabriel Ghitan, Nicolae Oprea, Claudiu Cristea (Florin Bujor '52), Andry Cebotari (Iosif Eva '60) - Mircea Paraschiv, Alexandru Ungureanu - Alexandru Arsene, Andrei Stanila, Mihai Adam - Bogdan Budeanu (Mihai Ionita '66), Marius Perniu - Mihai Stefanescu, Luigi Padureanu (Andrei Iacob '41), Marian Forminte (Stefan Abaseaca '60). Rezerve neutilizate: Alexandru Ionescu, David Mandache.