marți, 24 septembrie 2013

Sportul Studentesc - Rugby Club Grivita 43-12 (17-0)

Sambata, 21 septembrie, circa 100 de iubitori ai rugby-ului s-au strans pe arena din Complexul Sportiv Studentesc "Tei" pentru a urmari meciul dintre Sportul Studentesc si Rugby Club Grivita, din etapa a doua a Diviziei A. Incurajata de victoria obtinuta in primavara, 31-29, chiar in "Tei", gruparea din "Parcul Copilului" si-a pus mari sperante in obtinerea unui succes pe terenul celei mai vechi echipe aflata inca in activitate. Totusi, experienta si forta au fost de partea gazdelor, iar Grivita a fost obligata sa adopte inca din primul minut o tactica ce avea sa se dovedeasca a fi una sinucigasa. Treisferturile Grivitei au mizat pe suturi de urmarire, in incercarea de a-si pune in valoare plusul de viteza, insa cele mai multe executii au fost nepotrivite, astfel ca oaspetii au cedat usor posesia balonului. Chiar si asa, prima modificare de rezultat s-a petrecut abia in minutul 15, cand Sportul a punctat dintr-o lovitura de pedeapsa. In ultimele minute ale reprizei, gazdele au marcat doua eseuri, ambele transformate, si rezultatul pauzei era, deja, unul neverosimil: Sportul Studentesc - RC Grivita 17-0. Mult mai motivati in repriza a doua, grivitenii au redus din diferenta in minutul 44, cand Andrei Neacsu a culcat balonul in terenul de tinta advers. Totusi, incercarea micutei aripi a fost un simplu foc de paie, Sportul marindu-si avantajul, la 24-5, dupa circa 10 minute. Grivita a mai avut o tresarire de orgoliu in minutul 62, cand Marius Perniu a culcat si el balonul in terenul de tinta advers, iar Stefan Dorin a transformat cu siguranta pentru 12-24. Finalul de meci a apartinut in totalitate gazdelor, jucatorii de la Sportul mai reusind trei eseuri, dintre care doua transformate, in ultimul sfert de ora. Sportul Studentesc - RC Grivita s-a incheiat 43-12 si gruparea din Parcul Copilului sufera una dintre cele mai usturatoare infrangeri din istorie. Rezultatele inregistrate in primele doua etape si evolutia echipei ne duc, deja, cu gandul la posibilitatea ca RC Grivita sa nu poata evita ultimul loc din Grupa Sud a Diviziei A. Acest lucru ar insemna ca Grivita ar trebui sa joace un meci de clasament, dupa incheierea sezonului regulat, cu CSM Sibiu sau CS Arad pentru a evita "lingura de lemn" acordata celei mai slabe echipe din al treilea si cel mai de jos esalon al rugby-ului romanesc. Pana atunci Grivita mai are de jucat patru meciuri, iar primul dintre acestea este sambata, 28 septembrie, pe Parcul Copilului, de la ora 14.00, impotriva celor de la Callatis Mangalia.

Sportul Studentesc - Rugby Club Grivita 43-12 (17-0).

Pentru RC Grivita au marcat Andrei Neacsu eseu ('44), Marius Perniu eseu ('55), Stefan Dorin transformare ('55). RC Grivita a inceput cu Stefan Dorin - Gabriel Ghitan, Gabriel Dinica, Eugen Titiriga, Andrei Neacsu - Visan Razvan, Alexandru Ungureanu - Mihai Adam, Marius Perniu, Ionut Manu - Vasile Tiganescu, Mihai Nita - Marian Forminte, Luigi Padureanu, Alexandru Ionescu. Pe parcurs au mai intrat Ionut Zamfir, Mihai Ionita, Madalin Birjovanu, Mihai Ionescu si Catalin Titiriga.