duminică, 29 septembrie 2013

Rugby Club Grivita - Rugby Club Callatis Mangalia 19-46 (7-20)

Etapa a treia a Diviziei A la rugby a adus, in "Parcul Copilului", puternica formatie a celor de la Rugby Club Callatis Mangalia. Vaduvita de aportul a numerosi titulari si cu numai cinci jucatori de treisferturi valizi, RC Grivita a suferit o noua infrangere usturatoare, dar dupa o prestatie nesperat de buna. Debutul de meci s-a disputat sub semnul echilibrului, oaspetii reusind sa deschida scorul abia in minutul 14, gratie unui eseu transformat. RC Grivita a restabilit egalitatea in minutul 19, in urma unui eseu inscris de Marian Forminte si transformat de Alexandru Ungureanu. Reusita a venit in urma unei actiuni personale de toata frumusetea a lui Gabriel Ghitan care a crosetat patru adversari, punand sub mare presiune defensiva Callatis-ului. Din pacate, eseul Grivitei a fost un simplu foc de paie. Eliminarea temporara a lui Madalin Birjovanu si numeroasele placaje ratate de defensiva Grivitei au facut ca oaspetii sa se distanteze la 7-20 la pauza. Recitalul placajelor ratate a continuat si in repriza a doua cand formatia din Mangalia si-a marit avantajul, distantandu-se rapid la 34-7. In minutul 60, RC Grivita a redus din diferenta in urma eseului marcat de Luigi Padureanu, dupa un atac prelungit cu pachetul de inaintare. Eseul a fost transformat de Alexandru Ungureanu si scorul a devenit Grivita - Callatis 14-34. Totusi, minunea a durat din nou foarte putin. In minutul 63, Alexandru Ungureanu a grabit reluarea jocului din propriul 22, a sutat direct in bratele unui adversar care a marcat un nou eseu indeplinind o simpla formalitate. Incercarea incasata avea sa-i coste si mai mult pe griviteni. Marian Forminte, capitanul Grivitei, a fost eliminat temporar pentru proteste. Imediat dupa revenirea lui Marian Forminte pe teren, Grivita a inscris o noua incercare, tot cu pachetul de inaintare, Madalin Birjovanu trecandu-si si el numele pe lista marcatorilor. Finalul partidei a consemnat un nou eseu al oaspetilor, rugbistii de la Callatis punctand dupa ce au demolat defensiva Grivitei. Rugby Club Grivita - Rugby Club Callatis Mangalia s-a incheiat 19-46 si pentru formatia noastra urmeaza returul cu Clubul Sportiv Metrorex. Confruntarea va avea loc sambata, 5 octombrie, de la ora 10.00, pe Stadionul "Parcul Copilului".

Pentru Grivita au marcat Marian Forminte eseu ('19), Luigi Padureanu eseu ('60), Madalin Birjovanu eseu ('73), Alexandru Ungureanu doua transformari ('19, '60). Rugby Club Grivita a inceput cu Alexandru Padureanu, Luigi Padureanu, Marian Forminte - Vasile Tiganescu, Mihai Nita - Victor Dima, Claudiu Podoleanu, Madalin Birjovanu - Alexandru Ungureanu, Visan Razvan - Gabriel Ghitan, Mihai Adam, Marius Perniu, Andrei Neacsu - David Mandache. Pe parcurs au mai intrat Alexandru Ionescu, Mihai Ionita, Ionut Zamfir si Alexandru Ciocan.