sâmbătă, 14 septembrie 2013

Clubul Sportiv Metrorex - Rugby Club Grivita 24-8 (24-3)

Campionatul national de rugby, Divizia A, a reinceput cu o infrangere greu de digerat pentru Rugby Club Grivita. Gruparea din Parcul Copilului s-a inclinat, in deplasare, scor 8-24, in fata formatiei Clubul Sportiv Metrorex. Inceput cu o intarziere de circa 20 de minute, din cauza numeroaselor probleme cu legitimatiile jucatorilor din ambele tabere, meciul de pe Stadionul "Ciurel" a adunat aproape 100 de iubitori ai rugbiului, desi s-a disputat pe o vreme mohorata, sub un cer acoperit de nori. Profitand de un plus de experienta si de forta, jucatorii de la Metrorex au inceput meciul tare si in minutul 13 conduceau, deja, cu 12-0. Grivita a incercat sa echilibreze jocul si a redus din diferenta in minutul 16, cand Alexandru Ungureanu a transformat cu siguranta o lovitura de pedeapsa din lateral stanga. Minunea a durat doar patru minute. Aparatorii Grivitei s-au intrecut in placaje ratate si gazdele au mai culcat de doua ori balonul in terenul de tinta advers, stabilind scorul pauzei: CS Metrorex - RC Grivita 24-3. Mai determinati dupa pauza, grivitenii au inceput sa puna presiune si sa creeze pericol in jumatatea de teren adversa. Din pacate lipsa de experienta si-a spus cuvantul, iar gruparea din Parcul Copilului a fructificat doar una dintre numeroasele sanse avute, Eugen Titiriga culcand balonul la colt in minutul 63. Alexandru Ungureanu a ratat transformarea si meciul s-a incheiat cu victoria gazdelor cu 24-8. RC Grivita a suferit o lovitura dura la jumatatea reprizei a doua. Fundasul Ionel Preda, unul dintre cei mai buni si experimentati jucatori, s-a accidentat la picior, in urma unui placaj, si a fost transportat de urgenta la spital. Primele informatii arata ca Ionel a suferit o dubla fractura, de tibie si peroneu, care necesita operatie si un repaus de lunga durata.

Pentru Grivita au marcat: Eugen Titiriga eseu (min. 63), Alexandru Ungureanu lovitura de pedeapsa (min. 16). RC Grivita a inceput cu Marian Forminte, Luigi Padureanu, Alexandru Ionescu - Mihai Nita, Mihai Ionita - Bogdan Barjovanu, Ionut Manu, Mihai Adam - Alexandru Ungureanu, Visan Razvan - Andrei Neacsu, Eugen Titiriga, David Mandache, Gabriel Ghitan - Ionel Preda. Pe parcurs au mai intrat Alexandru Ciocan, Andrei Nicolae, Gabriel Dinica, Catalin Titiriga.