duminică, 10 mai 2015

Rugby Club Grivita - Rugby Club Callatis Mangalia 63-7 (29-7)

Rugby Club Grivita a inceput cu dreptul noul sezon, formatia antrenata de Alexandru Marin, Valeriu Falcusanu si Ermil Pasache obtinand o victorie clara in confruntarea cu Rugby Club Callatis Mangalia.

Cu multe noutati in lot, grivitenii au profitat la maxim de experienta unor jucatori precum Mihai Rosca, Alexandru Marin Jr., Marius Mamoc sau Alexandru Daineanu si si-au facut viata usoara in fata unui adversar incomod. Meciul a fost la discretia echipei noastre inca din start. Un atac colectiv a facut ca Grivita sa aiba avantaj supranumeric pe aripa dreapta, iar Stefan Herghelegiu, revenit in echipa dupa mai multi ani de pauza, sa deschida scorul cu o incercare la colt. Din pacate, din cauza unghiului dificil, Alexandru Ungureanu a ratat transformarea astfel ca scorul era Grivita - Callatis 5-0 in minutul 5. In minutul 9, gazdele l-au pierdut pe Andrei Stanila, unul dintre cei mai constanti jucatori ai echipei. Inaintasul a acuzat o problema musculara si a fost inlocuit cu Razvan Mardar, unul dintre juniorii promovati la echipa mare in acest sezon. Chiar asa, pachetul de inaintare al RC Grivita a fost in zi de gratie si Andrei Iacob a ridicat scorul la 10-0 in minutul 10, gazdele fructificand o margine bine jucata la cativa metri de terenul de tinta advers. S-a facut 17-0 inca din minutul 13, cand jucatorul de linia a treia Bogdan Mihai (18 ani), revelatia meciului, a marcat al treilea eseu al Grivitei la capatul unei actiuni personale de toata frumusetea, iar Alexandru Ungureanu a reusit prima sa transformare. Echilibrul numeric al meciului s-a rupt, pentru prima data, in minutul 17, cand Mihai Rosca, fostul jucator al echipelor Steaua Bucuresti si Stiinta Baia Mare, a fost eliminat temporar pentru un placaj periculos. Cele 10 minute de pauza i-au prins foarte bine aripei de la RC Grivita, Rosca reusind al patrulea eseu al gazdelor in minutul 32. Incercarea de onoare a oaspetilor a venit in minutul 34, cand jucatorii de la Mangalia au profitat de mai multe greseli comise de aparatorii griviteni. A fost un simplu foc de paie, Grivita reusind sa mai inscrie o data pana la pauza, prin acelasi Mihai Rosca. Alexandru Ungureanu a transformat cu precizie si rezultatul primei reprize era Rugby Club Grivita - Rugby Club Callatis Mangalia 29-7. In partea a doua a jocului, oaspetii au cazut fizic, acuzand si oboseala acumulata in conditiile in care s-a facut deplasarea in ziua meciului, astfel ca disputa a continuat intr-un singur sens. Grivita a avut minute bune in care a jucat in 14 si chiar in 13 jucatori, dar inferioritatea numerica nu a reprezentat o problema. Gazdele au mai reusit 34 de puncte dupa pauza, marcand din sase eseuri (Marius Perniu, Florin Bujor, Alexandru Marin, Catalin Ionita, Bogdan Budeanu, Mihai Ionita) si doua transformari (Alexandru Ungureanu). Rugby Club Grivita - Rugby Club Callatis Mangalia s-a incheiat 63-7, iar grivitenii au posibilitatea de a aborda cu multa incredere partida din etapa a doua care se anunta a fi mult mai dificila in conditiile in care elevii antrenorilor Alexandru Marin, Valeriu Falcusanu si Ermil Pasache sau piept cu CSM Sibiu, in deplasare. Pe langa faptul ca grivitenii vor fi obligati sa faca si ei deplasarea in ziua meciului, sibienii sunt mai proaspeti din punct de vedere fizic, CSM-ul stand in prima etapa a Diviziei A. Meciul CSM Sibiu - RC Grivita este programat sambata, 16 mai, de la ora 14.00 pe Stadionul "Bebe Boboc".

Pentru Grivita au marcat Mihai Rosca doua eseuri ('32, '37), Stefan Herghelegiu eseu ('5), Andrei Iacob eseu ('11), Bogdan Mihai eseu ('13), Marius Perniu eseu ('44), Florin Bujor eseu ('49), Alexandru Marin eseu ('53), Catalin Ionita eseu ('58), Bogdan Budeanu eseu ('63), Mihai Ionita ('73), Alexandru Ungureanu patru transformari ('13, '37, '44, '49). Cartonas galben: Mihai Rosca ('17).

Rugby Club Grivita a inceput cu Mihai Stefanescu, Andrei Iacob, Marian Forminte - Alexandru Daineanu, Bogdan Budeanu - Andrei Stanila, Marius Perniu, Bogdan Mihai - Alexandru Ungureanu, Mircea Paraschiv - Mihai Rosca, Florin Bujor, Nicolae Oprea, Stefan Herghelegiu - Alexandru Marin. Pe parcurs au mai intrat Luigi Padureanu, Ionut Zamfir, Razvan Mardar, Marius Mamoc, Viorel Nicolae "Fulgerica", Dan Carlescu, Catalin Ionita, Mihai Ionita.

In celelalte meciuri din prima etapa a Diviziei A s-au inregistrat urmatoarele rezultate: Sportul Studentesc - CS Manastur 33-22, CS Metrorex - RC Farul Constanta 40-12.

Clasamentul arata astfel: 1. RC Grivita 5 puncte, 2. CS Metrorex 5 puncte, 3. Sportul Studentesc 5 puncte, 4. CSM Sibiu 0 puncte, 5. CS Manastur 0 puncte, 6. RC Farul Constanta 0 puncte, 7. RC Callatis Mangalia 0 puncte.