duminică, 17 mai 2015

CSM Sibiu - RC Grivita 7-55 (0-31). Punct ochit, punct lovit!

Sambata, 16 mai, in etapa a doua a campionatului national de rugby, Divizia A, echipierii formatiei Rugby Club Grivita au dat piept, in deplasare, cu formatia CSM Sibiu.

Treziti dis-de-dimineata, pentru ca la acest nivel deplasarea se face, practic, in ziua meciului, jucatorii de la RC Grivita au plecat catre Sibiu cu un dublu obiectiv: victorie cu punct bonus obtinut si fara accidentari serioase. Din fericire, ambele obiective au fost indeplinite, la capatul unei confruntari care a curs, practic, intr-o singura directie. Evident, poate ca rezultatul final ar fi fost altul daca formatia locala, incurajata de aproximativ 100 de sustinatori inimosi, nu rata o buna oportunitate de a deschide scorul inca din minutul 2, din lovitura de pedeapsa. Plusul de experienta al grivitenilor si-a spus cuvantul si in minutul 9 s-a facut 0-7. Marius Perniu a executat rapid o lovitura de pedeapsa acordata in favoarea grivitenilor, a pacalit defensiva adversa si a culcat balonul la centru. Reusita sa a fost completata de transformarea semnata Alexandru Ungureanu. Dupa doar trei minute, oaspetii au reusit o noua incercare, Marian Forminte facand ca scorul sa devina 12-0 pentru RC Grivita. A urmat un sfert de ora de joc in care sibienii au reusit sa dea ceva emotii oaspetilor, profitand si de numeroasele greseli de manuire a balonului comise de oaspeti. In ultimele 10 minute ale reprizei grivitenii au apasat din nou pe acceleratie si au rezolvat soarta meciului, marcand trei incercari. Alexandru Marin, Viorel Nicolae "Fulgerica" si Razvan Mardar si-au trecut numele pe lista marcatorilor, doua dintre eseuri fiind transformate de Alexandru Ungureanu. La pauza, diferenta dintre cele doua formatii era una cat se poate de clara, CSM Sibiu - RC Grivita 0-31. In partea a doua a jocului, Alexandru Marin, antrenorul grivitenilor, a incercat sa dea mai mult credit tinerilor din lot, dar cel care a marcat din nou a fost un alt veteran, respectiv chiar fiul tehnicianului care poarta acelasi nume. Alexandru Marin jr. a reusit dubla in minutul 50, dupa o actiune personala de toata frumusetea, si Alexandru Ungureanu a transformat eseul fara probleme, scorul devenind 0-38. Jocul s-a mai echilibrat din minutul 64, cand oaspetii au ramas in inferioritate numerica temporara, dupa cartonasul galben vazut de Razvan Mardar pentru o infractiune comisa in gramada. Insa minunea nu a durat decat cateva minute, RC Grivita marcand o noua incercare, in inferioritate numerica, in minutul 69, prin Catalin Ionita. Considerat una dintre marile sperante ale RC Grivita, centrul de 19 ani a rezistat cu brio mai multor atacuri si a culcat balonul in terenul de tinta advers. Alexandru Ungureanu a transformat fara probleme si scorul devenea 45-0 pentru oaspeti. In ultimele minute ale meciului, sibienii au marcat eseul de onoare, profitand de o nesincronizare a defensivei grivitene. Din fericire a fost un simplu foc de paie, RC Grivita oferind un raspuns pe masura prin doua incercari marcate de Dan Carlescu, o alta mare speranta a bucurestenilor, intr-un interval de doua minute, la capatul a doua actiuni colective impresionante. Mai intai, Dan Carlescu a marcat din pasa "de altruist" a lui Razvan Mardar. Apoi, la al doilea eseu, aripa Grivitei a culcat balonul la colt, dupa ce oaspetii au reusit cateva pase demne de Super Rugby. Si cum grivitenii au ratat transformarea celor doua eseuri de pe final, CSM Sibiu - RC Grivita s-a incheiat 7-55. Se poate spune ca disputa de pe Stadionul "Bebe Boboc", din Sibiu, a fost o incalzire de bun augur pentru rugbistii de la Grivita in conditiile in care pentru bucuresteni urmeaza doua saptamani de pauza (RC Grivita sta in etapa a treia a Diviziei A) si patru meciuri la rand impotriva celor mai dificili adversari din Divizie A: cu CS Metrorex acasa (30 mai, ora 11.30), cu Sportul Studentesc in deplasare (6 iunie, ora 10.00), cu CS Manastur acasa (13 iunie, ora 10.00) si cu RC Farul Constanta in deplasare (21 iunie, ora 12.00). Cele patru partide pe care RC Grivita le va disputa in perioada 30 mai - 21 iunie vor decide in mare masura situatia la sfarsitul turului si poate chiar soarta campionatului.

CSM Sibiu - RC Grivita 7-55 (0-31).

Pentru Grivita au marcat Alexandru Marin doua eseuri ('28, '50), Dan Carlescu doua eseuri ('79, '80), Marius Perniu eseu ('9), Marian Forminte eseu ('12), Viorel Nicolae "Fulgerica" eseu ('38), Razvan Mardar eseu ('40), Catalin Ionita eseu ('69), Alexandru Ungureanu cinci transformari ('9, '28, '38, '50, '69). Cartonas galben: Razvan Mardar ('64). Grivita a inceput cu Mihai Stefanescu (Alexandru Ionescu '64), Andrei Iacob, Marian Forminte - Alexandru Daineanu, Bogdan Budeanu - Viorel Nicolae "Fulgerica" (Mihai Ionita '41), Marius Perniu (Luigi Padureanu '41), Razvan Mardar - Alexandru Ungureanu, Florin Bujor (Dan Carlescu '54) - Gabriel Ghitan, Marius Mamoc, Nicolae Oprea (Catalin Ionita '60), Stefan Herghelegiu - Alexandru Marin. Rezerve neutilizate: Robert Gontineac, Ionut Zamfir.

In celelalte doua meciuri din etapa a doua a campionatului national de rugby, Divizia A, s-au inregistrat urmatoarele rezultate: RC Farul Constanta - CS Sportul Studentesc 13-36 si CS Callatis Mangalia - CS Metrorex 7-38. Clasamentul Diviziei A arata, in acest moment, astfel: 1. RC Grivita 10 puncte, 2. CS Metrorex 10 puncte, 3. CS Sportul Studentesc 10 puncte, 4. CS Manastur 0 puncte, 5. CSM Sibiu 0 puncte, 6. RC Farul Constanta 0 puncte, 7. CS Callatis Mangalia 0 puncte. Etapa urmatoare, a treia, programeaza urmatoarele meciuri: CS Sportul Studentesc - CS Callatis Mangalia (23 mai, ora 12.00), CS Metrorex - CSM Sibiu (23 mai, ora 14.00), CS Manastur - RC Farul Constanta (24 mai, ora 10.00).