sâmbătă, 26 aprilie 2014

Sportul Studentesc - Rugby Club Grivita 5-34 (5-19)

Editia 2014 a Diviziei A la rugby a inceput cum nu se putea mai bine pentru Rugby Club Grivita. Gruparea din Parcul Copilului a obtinut o victorie magistrala pe terenul uneia dintre marile rivale locale, Sportul Studentesc. Trupa lui Alexandru Marin s-a impus cu 34-5, la capatul unei dispute in care diferenta de scor putea fi si mai mare daca jucatorii Grivitei erau mai atenti pe faza ofensiva. Inca din startul partidei, Grivita s-a instalat in jumatatea de teren adversa si a fost aproape sa deschida scorul in minutul 3, cand Mircea Paraschiv a ratat de putin o lovitura de pedeapsa. Sportul a iesit mai mult la joc, cu ajutorul pachetului de inaintare, si chiar a reusit sa deschida scorul in minutul 13, in urma unui eseu marcat dupa o greseala personala din defensiva Grivitei. Sportul putea sa-si mareasca avantajul in minutul 17, cand unul dintre inaintasii gazdelor a reusit o interceptie la centrul terenului, dupa o pasa previzibila a grivitenilor, si a fost placat in extremis. Dupa minutul 20, gazdele au terminat, usor-usor, benzina si Grivita a revenit la conducerea, gruparea din Parcul Copilului reusind sa faca diferenta pe tabela cu ajutorul actiunilor personale de toata frumusetea. Egalarea a venit chiar in minutul 21, cand fostul international Nicolae Oprea a evitat elegant doua placaje, a pacalit defensiva adversa si a inscris prima incercare a Grivitei. Alexandru Ungureanu a transformat cu siguranta si Grivita trecea in avantaj, 7-5. In minutul 29 a iesit la rampa, pentru prima data, Gabriel Ghitan, poate cel mai bun jucator de pe teren. Aripa Grivitei a slalomat printre aparatorii adversi si a marcat un nou eseu, ducand scorul la 12-5. Chiar inaintea de pauza scorul avea sa devina 19-5 pentru Grivita. Claudiu Cristea a profitat de o gaura in centrul defensivei adverse si a marcat un eseu de toata frumusetea. Alexandru Ungureanu a transformat cu siguranta, astfel ca la pauza scorul avea sa fie 19-5 pentru Grivita. Din pacate, evolutia remarcabila a echipei din prima repriza a fost umbrita de accidentarea lui Luigi Padureanu, inlocuit in minutul 35 cu o problema la coaste. In partea a doua a confruntarii cursul jocului a fost acelasi, astfel ca inevitabil au aparut alte eseuri in favoarea Grivitei. Mihai Adam, in minutul 44, si Gabriel Ghitan, in minutul 62, si-au trecut numele pe lista marcatorilor, Alexandru Ungureanu reusind sa transforme doar eseul lui Adam. In ultimul minut al partidei, demiul Grivitei a inchis tabela transformand o lovitura de pedeapsa, astfel ca rezultatul final a fost Sportul Studentesc - Rugby Club Grivita 5-34, oaspetii bifand si punctul bonus ofensiv pentru minim patru eseuri marcate. De mentionat ca in ultimele 20 de minute ale meciului, spiritele s-au incins si au aparut numeroase cartonase in cele doua tabere. Alexandru Ungureanu si Florin Bujor au fost jucatorii Grivitei eliminati temporar, cu cate un cartonas galben, in timp ce Sportul Studentesc a avut un cartonas galben si un cartonas rosu. Pentru Rugby Club Grivita urmeaza o saptamana de pauza, din cauza retragerii formatiei Callatis Mangalia. Trupa din Parcul Copilului urmeaza sa joace urmatorul meci sambata, 10 mai, pe teren propriu, de la ora 10.00, impotriva formatiei Clubul Sportiv Metrorex Bucuresti.

Sportul Studentesc - Rugby Club Grivita 5-34 (5-19).

Pentru Grivita au marcat Gabriel Ghitan doua eseuri ('29, '62), Nicolae Oprea eseu ('21), Claudiu Cristea eseu ('39), Mihai Adam eseu ('44), Alexandru Ungureanu trei transformari ('21, '39, '44) si o lovitura de pedeapsa ('80). Cartonase galbene: Alexandru Ungureanu ('59), Florin Bujor ('65). Rugby Club Grivita a inceput cu Claudiu Stefan (David Mandache '63) - Iosif Eva (Viorel Nicolae Fulgerica '46), Nicolae Oprea (Florin Bujor '46), Claudiu Cristea, Gabriel Ghitan - Mircea Paraschiv, Alexandru Ungureanu - Alexandru Arsene, Andrei Stanila, Mihai Adam (Eduard Popiea '67) - Viorel Perniu, Bogdan Lungu (Madalin Birjovanu '72) - Mihai Stefanescu (Andrei Iacob '50), Luigi Padureanu (Bogdan Budeanu '35), Marian Forminte (Alexandru Ionescu '70).