duminică, 27 aprilie 2014

Sapte zile de pauza pentru Luigi Padureanu

Luigi Padureanu, unul dintre jucatorii de baza ai RC Grivita, a parasit terenul de joc inca din prima repriza a confruntarii dintre Sportul Studentesc si Rugby Club Grivita.

Taloneurul Grivitei a fost inlocuit in minutul 35, cand scorul era inca unul strans, 5-12. Desi a acuzat probleme medicale ce l-au impiedicat sa continue meciul, Luigi a rezistat eroic pe marginea terenului, nerabdator sa vada deznodamantul primei partide oficiale jucate de griviteni in acest an. Incantat de prestatia colegilor sai, taloneurul Grivitei a acceptat sa intre pe mana medicilor, iar acestia i-au oferit vesti relativ bune. Desi initial parea sa fie o leziune suferita la nivelul coastelor, se pare ca in cele din urma a fost vorba de o contuzie musculara ce a lasat ceva urme si asupra rinichiului. Luigi are nevoie de cateva zile de pauza, dar se spera ca el sa revina la antrenamente incepand de luni, 5 mai, si sa fie apt 100% pentru confruntarea cu Clubul Sportiv Metrorex de sambata, 10 mai, din Parcul Copilului. Jucatorul de 29 de ani are si avantajul ca Grivita nu va juca meciul cu Callatis Mangalia, din 3 mai, din cauza retragerii adversarilor din competitie, astfel ca taloneurul Grivitei are timp sa se recupereze de pe urma accidentarii suferite.