duminică, 13 septembrie 2015

Rugby Club Grivita - CSM Sibiu 85-0 (26-0)

Etapa a noua a campionatului national de rugby, Divizia A, a programat, sambata, confruntarea dintre RC Grivita si CSM Sibiu. Obligati sa faca o deplasare istovitoare chiar in ziua meciului, sibienii au fost victime sigure in "Parcul Copilului". Condusi inca din minutul 3, dupa eseul la colt marcat de aripa de conjunctura Catalin Ionita, sibienii au reusit sa puna probleme Grivitei doar in prima repriza, atat cat au avut "aer". Chiar si asa, grivitenii au atacat in valuri si si-au asigurat punctul bonus ofensiv inca din minutul 35. Marius Perniu a pacalit cu usurinta defensiva adversa, in minutul 18, iar Iosif Eva si-a trecut si el in cont o dubla pana la pauza, gratie vitezei debordande. Si cum demi-ul Alexandru Ungureanu a transformat trei dintre cele patru eseuri ale Grivitei, echipa noastra conducea la pauza cu 26-0. In partea a doua a jocului, sibienii au terminat benzina asa ca s-a jucat, practic, la un singur but. Eseurile au curs unul dupa altul, in conditiile in care doar cine nu a vrut nu a marcat. Mai mult, grivitenii au profitat de situatie si au pus in practica mai multe scheme pregatite special pentru meciurile de foc cu Sportul Studentesc si CS Manastur, de la inceputul lunii octombrie. S-a incheiat Rugby Club Grivita - CSM Sibiu 85-0, gazdele trecandu-si in cont a opt victorie consecutiva, cu punct bonus ofensiv, din opt meciuri disputate pana acum. Pentru RC Grivita urmeaza trei saptamani de pauza inaintea unei luni octombrie extrem de incinsa, cand elevii lui Alexandru Marin vor disputa cinci partide oficiale la rand, meciuri decisive pentru castigarea campionatului. Desi in mod normal ar fi trebuit sa se menajeze pentru confruntarile oficiale, grivitenii vor sa se prezinte cat mai bine in fata unor adversari redutabili astfel ca antrenorii echipei au decis sa programeze doua meciuri de verificare. Astfel, sambata, 19 septembrie, RC Grivita primeste vizita formatiei Dinamo U19, in timp ce sambata, 26 septembrie, grivitenii se deplaseaza in orasul Pantelimon, pentru un meci cu CSO Pantelimon U19. Orele la care se vor disputa cele doua partide urmeaza a fi stabilite in perioada urmatoare.

Rugby Club Grivita - CSM Sibiu 85-0 (26-0).

Pentru Grivita au marcat Iosif Eva trei eseuri ('23, '35, '61), Silviu Gradinaru doua eseuri ('47, '50), Catalin Ionita eseu ('3), Marius Pernu eseu ('18), Mihai Stefanescu eseu ('44), Alexandru Marin eseu ('55), Gabriel Ghitan eseu ('73), Alexandru Ungureanu trei eseuri ('58, '65, '77), 10 transformari ('3, '18, '35, '47, '50, '55, '58, '65, '73, '77).

Grivita a inceput cu Alexandru Marin - Catalin Ionita, Marius Mamoc, Florin Bujor, Iosif Eva - Nicolae Oprea (Gabriel Ghitan '55), Alexandru Ungureanu - Bogdan Mihai, Marius Perniu, Florin Oprisor (Bogdan Budeanu '41) - Silviu Gradinaru, Alexandru Daineanu - Mihai Stefanescu, Andrei Iacob (Luigi Padureanu '50), Marian Forminte.