joi, 20 martie 2014

Rugby Club Grivita - Saint Catharine's College 24-29 (19-12)

Rugby Club Grivita a inceput anul cu un dus rece, formatia din Parcul Copilului pierzand, cu 24-29, meciul de pregatire disputat pe teren propriu impotriva formatiei engleze Saint Catharine's College. 35 de jucatori au raspuns "prezent" inainte de startul partidei, astfel ca staff-ul tehnic, condus de Alexandru Marin, s-a vazut pus in ipostaza de a folosi mai multe formule experimentale de-a lungul confruntarii. De altfel, Grivita a inceput meciul cu o echipa extrem de tanara, bazata in special pe mai multi jucatori adusi cu imprumut de la Dinamo Bucuresti, rugbisti adusi pentru a indeplini regula conform careia echipele din Divizia A trebuie sa treaca cel putin cinci jucatori sub 22 de ani pe foaia de joc. Alaturi de "tineretul" Grivitei au evoluat si cativa jucatori cu experienta precum Nicolae Oprea, Gabriel Ghitan, Iosif Eva, care a revenit pe teren dupa o pauza de cinci ani, sau Victor Dima. Primul sfert de ora a fost unul chinuitor pentru Grivita, echipa din Parcul Copilului fiind pusa la respect de un adversar artagos si vivace. Dupa minutul 15, grivitenii si-au dat seama ca vor avea mai mult succes gratie unor actiuni personale si asa au aparut si eseurile, in minutul 21 fiind deja 12-0 pentru gazde, in urma a doua eseuri marcate de doi dintre jucatorii tineri adusi de la Dinamo (Bogdan si Claudiu). Din pacate, o data cu atacurile individuale au aparut si gaurile din aparare, una dintre acestea fiind concretizata de rugbistii englezi in minutul 25. Grivita a mai marcat o incercare in minutul 36, prin Gabriel Ghitan, insa finalul reprizei a apartinut oaspetilor, astfel ca la pauza scorul era 19-12 pentru Grivita. Dupa pauza, grivitenii au incercat sa faca diferenta si au mizat pe o echipa mult mai experimentata din care nu au lipsit Luigi Padureanu, Bogdan Budeanu, Alexandru Ungureanu, Marian Forminte sau Marius Perniu, dar, surprinzator, rezultatul a fost unul total neasteptat. Oaspetii, desi au efectuat doar doua schimbari, au parut mai proaspeti si au redus din diferenta in minutul 53, dupa un nou eseu marcat pe o grava greseala a defensivei noastre. In minutul 64, Marius Perniu, inchizatorul Grivitei, a luat o actiune pe cont propriu, a crosetat trei adversari, si a marcat un eseu de toata frumusetea pentru 24-17. Rugbistii de la Saint Catharine's College au egalat in minutul 68, 24-24, si au marcat eseul victoriei in minutul 76, gratie unei actiuni colective a pachetului de inaintare. Grivita putea rasturna situatia in ultimele momente ale partidei, dar mai multe greseli copilaresti de manuire a balonului au facut ca gruparea din Parcul Copilului sa nu mai poata pune sub presiune defensiva engleza. Rugby Club Grivita - Saint Catharine's College s-a incheiat 24-29, iar pentru formatia antrenata de Alexandru Marin urmeaza amicalul cu nationala Romaniei de juniori sub 18 ani ce va avea loc vineri, 21 martie, de la ora 17.00, pe Stadionul "Arcul de Triumf".