vineri, 21 martie 2014

Romania U18 - Rugby Club Grivita 46-5 (31-5)

Rugby Club Grivita a sustinut vineri, 21 martie, al doilea meci de verificare din aceasta primavara. Grivitenii au infruntat nationala de juniori sub 18 ani a Romaniei care se pregateste pentru Campionatul European din aprilie. Trupa antrenorului Alexandru Marin nu-si facea mari sperante inaintea acestei partide, in conditiile in care pregatirea fizica a facut diferenta, singurul obiectiv fiind evitarea accidentarilor serioase. Chiar si asa, Grivita a inceput bine meciul si a reusit sa-si tina adversarul la respect in primele 5 minute. Inevitabilul s-a produs in minutul 6, cand juniorii au gasit prima gaura din defensiva Grivitei si au fructificat-o inscriind primul eseu. Avea sa fie, de altfel, si momentul psihologic al meciului, incercarea venind dupa un mol de circa 20-25 de metri. Transformarea s-a facut fara probleme si scorul era deja 7-0. Transformeurul Romaniei U18 si-a incercat piciorul si dintr-o lovitura de pedeapsa, in minutul 13, iar executia a fost perfecta, scorul ajungand la 10-0. In minutul 15, dupa una dintre numeroasele margini pierdute pe propria repunere, Grivita a incasat un nou eseu. Transformarea s-a facut cu brio, in ciuda pozitiei dificile, iar scorul devenea, deja, 17-0. Dupa aproape un sfert de ora de acalmie, perioada de timp in care Grivita totusi n-a trecut prea des de centrul terenului, Romania U18 a inscris o noua incercare, transformata, si scorul devenea 24-0. Singura tresarire de orgoliu a echipei noastre a venit in minutul 31, cand Alexandru Ungureanu, uvertura din prima repriza, a luat o actiune pe cont propriu si a marcat eseul de onoare al Grivitei. Finalul de repriza a apartinut tot Romaniei U18. Juniorii au fost aproape sa inscrie un nou eseu in minutul 35, "inainte" comis in terenul de tinta, dar nu au mai gresit in minutul 37, cand au reusit a patra incercare a lor, scorul pauzei fiind Romania U18 - RC Grivita 31-5. In partea a doua a jocului, disputa a suferit numeroase fragmentari, in special din cauza schimbarilor aparute in cele doua garnituri, astfel ca Romania U18 a mai reusit sa puncteze doar prin doua eseuri, o transformare si o lovitura de pedeap. Romania U18 - RC Grivita 46-5 si pentru gruparea din Parcul Copilului urmeaza cinci saptamani extrem de incinse in conditiile in care elevii antrenorului Alexandru Marin mai au mult de lucru daca vor sa emita pretentii in noul sezon al Diviziei A.

Pentru Grivita a marcat Alexandru Ungureanu eseu ('31). Grivita a inceput repriza I cu Stanescu, Luigi Padureanu, Marian Forminte - Bogdan Budeanu, Adrian Fieraru - Alexandru Arsene, Marius Perniu, Mihai Adam - Andrei Neacsu, Alexandru Ungureanu - Iosif Eva, Nicolae Oprea, Claudiu Cristea, Viorel Nicolae Fulgerica - Claudiu Stefan. Grivita a inceput repriza a doua cu Alexandru Ionescu, Eduard Popiea, Ionut Zamfir - Bogdan Budeanu, Mihai Ionita - Alexandru Arsene, Marius Perniu, Mihai Adam - Alexandru Ungureanu, Florin Bujor - Iosif Eva, Nicolae Oprea, Claudiu Cristea, Gabriel Ghitan - Visan Razvan. Pe parcursul reprizei a doua au mai intrat si ceilalti jucatori avuti la dispozitie: David Mandache, Mircea Paraschiv, Alexandru Roca, Ionut Rosu, Alexandru Maracine, Andrei Iacob, Liviu Salageanu, Alexandru Ciocan si Cristian Paduraru.