sâmbătă, 28 iulie 2012

RUGBY CLUB GRIVITA - CLUBUL SPORTIV OLIMPIA 13-31 (13-10)

Ceea ce se vroia a fi un meci pentru relansarea luptei pentru sefia clasamentului Grupei Centru din Divizia A la rugby s-a transformat intr-un adevarat cosmar pentru formatia noastra, Rugby Club Grivita. Gruparea din "Parcul Copilului" nu a reusit sa profite de revenirile in formula de start ale unor jucatori precum Andrei Kiss, Cristian Ionescu, Andrei Iacob sau Andrei Stanila si a pierdut, cu 13-31, disputa cu marea rivala Olimpia. Oaspetii au inceput in forta si au deschis scorul inca din minutul 5, Olimpia marcand primul eseu al partidei dupa o nesincronizare a defensivei Grivitei. Totusi, trupa lui Alexandru Marin a dat dovada de tarie de caracter si a egalat dupa numai doua minute. Andrei Kiss a marcat o incercare, dupa o pasa a lui Gabriel Ghitan, iar Cristian Onofrei a transformat cu siguranta. Oaspetii au preluat conducerea in minutul 11, dintr-o lovitura de pedeapsa, dar Grivita a rezistat cu brio unei perioade de 10 minute de inferioritate numerica, cauzata de eliminarea temporara a lui Bogdan Budeanu, si a intors rezultatul inainte de pauza, gratie a doua lovituri de pedeapsa transformate de Cristian Onofrei. Din pacate, plusul de forta al oaspetilor, absenta unor jucatori de baza din tabara Grivitei si debusolarea din tabara noastra au facut ca in repriza a doua sa se joace, practic, intr-un singur sens, Olimpia reusind sa mai marcheze trei incercari dintre care una in inferioritate numerica. In urma acestui esec, situatia Grivitei in Grupa Centru s-a consfiintit, gruparea din "Parcul Copilului" urmand sa ocupe locul al doilea, dupa Olimpia, si sa joace in play-off-ul pentru locul al patrulea din Divizia A cu Lions Arad sau CSM Sibiu si cu CS Navodari, RCM Galati sau Callatis Mangalia. Urmatorul meci al Grivitei va fi pe 1 septembrie, in optimile de finala ale Cupei Romaniei, urmand ca pe 8 septembrie sa se dispute partida cu Sportul Studentesc din etapa a zecea, ante-penultima, a sezonului regulat al Diviziei A.

Rugby Club Grivita - Clubul Sportiv Olimpia 13-31 (13-10)

Pentru Grivita au marcat Andrei Kiss eseu (7), Cristian Onofrei transformare (7) si doua lovituri de pedeapsa (35, 39).

Grivita a inceput cu Ionel Preda - Gabriel Ghitan, Andrei Kiss, Cristian Ionescu, Alexandru Ungureanu - Cristian Onofrei, George Mereuta - Andrei Stanila, Catalin Gealapu, Andrei Iacob - Viorel Perniu, Valeriu Stoicescu - Bogdan Budeanu, Luigi Padureanu, Marian Forminte. Pe parcurs au mai intrat Gabriel Dinica, Alexandru Ionescu, Catalin Titiriga, Eugen Titiriga si Andrei Mereuta, in timp ce Dorin Stefan si Visan Razvan au ramas pe banca de rezerve.