luni, 14 octombrie 2013

Rugby Club Grivita - Sportul Studentesc 5-34 (5-29)

Etapa a cincea a Diviziei A la rugby a insemnat si a cincea infrangere la rand suferita de Rugby Club Grivita in sezonul de toamna. Gruparea din Parcul Copilului a primit replica formatiei Sportul Studentesc intr-un meci in care plusul de experienta si de agresivitate al oaspetilor a facut diferenta. Cum ne-au obisnuit in ultima perioada, elevii antrenorului Alexandru Marin au inceput prost meciul si oaspetii reuseau sa deschida scorul inca din minutul 4, gratie unui eseu netransformat. Recitalul Sportului a continuat, oaspetii reusind sa marcheze eseu dupa eseu. Astfel, in minutul 27 meciul era ca si jucat, studentii avand un avantaj considerabil, 29-0, dupa ce au marcat cinci eseuri dintre care doar doua transformate. Grivita a inceput sa puna probleme abia dupa minutul 30, dar singura actiune concretizata a fost chiar in minutul 32, cand Viorel "Fulgerica" Nicolae a inscris eseul de onoare al gazdelor. Repriza a doua a adus o lupta surda la centrul terenului. Sportul a cazut fizic, Grivita nu a reusit sa profite, astfel ca s-a mai marcat o singura data, oaspetii reusind un nou eseu, in minutul 60. Grivita a avut si superioritate numerica, pe final, dar tot degeaba, trupa din Parcul Copilului demonstrand, inca o data, ca sezonul acesta nu se poate ridica peste nivelul de sparring-partner pentru celelalte competitoare. RC Grivita - Sportul Studentesc s-a incheiat 5-34 si pentru fosta campioana europeana si nationala urmeaza o deplasare ce se anunta a fi de cosmar, la Mangalia, unde va juca impotriva formatiei Callatis Mangalia, grupare care a facut instructie cu orice adversar intalnit anul acesta.

Pentru Grivita a marcat Viorel "Fulgerica" Nicolae eseu ('32). Grivita a jucat cu Alexandru Ionescu (Ionut Zamfir '55), Alexandru Ciocan, Marian Forminte - Vasile Tiganescu, Mihai Nita - Madalin Birjovanu (Alexandru Padureanu '67), Claudiu Podoleanu (Victor Dima '50), Ionut Manu - Andrei Neacsu, Alexandru Ungureanu - Visan Razvan (Alexandru Nedelcu '63), Mihai Adam, Mihai Ionescu (Catalin Titiriga '47), Viorel Nicolae "Fulgerica" - David Mandache.