duminică, 6 octombrie 2013

Rugby Club Grivita - Clubul Sportiv Metrorex 12-34 (5-20)

Etapa a patra a Diviziei A la rugby a insemnat si a patra infrangere la rand suferita de Rugby Club Grivita. De aceasta data gruparea din Parcul Copilului s-a inclinat pe teren propriu, in fata formatiei CS Metrorex. Cum ne-a obisnuit in actualul sezon, Grivita a inceput prost si meciul de sambata si oaspetii, incurajati de circa 40 de fani zgomotosi, conduceau cu 20-0 la jumatatea primei reprize. Din nou pachetul de inaintare a tinut in viata gruparea din Parcul Copilului si Grivita a redus din diferenta inainte de pauza gratie unui eseu marcat de Claudiu Podoleanu, dupa un atac prelungit al inaintarii grivitene. Repriza a doua a inceput cum nu se putea mai prost pentru Grivita, demi-ul Alexandru Ungureanu fiind eliminat temporar in minutul 48, dupa o decizie controversata a arbitrului de centru. In compensatie, centralul a eliminat si un jucator de la oaspeti, in minutul 51, imediat Grivita reusind, in 14 contra 14, al doilea eseu al ei prin Luigi Padureanu. Andrei Neacsu a transformat cu siguranta si a reaprins speranta in Parcul Copilului, scorul fiind Grivita - Metrorex 12-20 in minutul 52. Din pacate, pe finalul partidei si-a intrat in rol arbitrul de centru care a ucis orice vis al gazdelor de a mai obtine un rezultat favorabil. Alexandru Tiganescu a fost eliminat aiurea in minutul 63, iar in minutul 65 oaspetii au inscris un nou eseu, dupa un evident "inainte" semnalizat de la margine si trecut cu vederea de arbitrul de centru. La 12-27 Grivita nu a mai avut puterea necesara sa revina si oaspetii au mai inscris un eseu, transformat, cu sase minute inainte de final, pecetluind soarta partidei. RC Grivita sufera a patra infrangere, din patru meciuri disputate in aceasta toamna, 12-34 cu CS Metrorex, iar sambata, 12 octombrie, urmeaza un nou meci foarte dificil cu Sportul Studentesc, pe teren propriu, de la ora 10.00.

Pentru Grivita au marcat Claudiu Podoleanu eseu ('40), Luigi Padureanu eseu ('52) si Andrei Neacsu transformare ('52). Rugby Club Grivita a inceput cu Alexandru Ionescu, Luigi Padureanu, Marian Forminte - Mihai Nita, Alexandru Tiganescu - Madalin Birjovanu, Claudiu Podoleanu, Victor Dima - Alexandru Ungureanu, Visan Razvan - Viorel Nicolae "Fulgerica", Eugen Titiriga, Mihai Adam, Gabriel Ghitan - David Mandache. Rezerve au fost Alexandru Ciocan, Ionut Zamfir, Alexandru Dinica, Andrei Neacsu, Catalin Titiriga, Mihai Ionescu, Mihai Ionita.