luni, 29 aprilie 2013

Rugby Club Grivita - Clubul Sportiv Metrorex 17-53 (7-24) O pata neagra in istoria unui club legendar

In etapa a patra a Diviziei A la rugby, Rugby Club Grivita a primit sambata, 27 aprilie, replica celor de la Clubul Sportiv Metrorex intr-un meci disputat pe Stadionul "Parcul Copilului". Intalnirea a avut loc in fata a doar cateva zeci de spectatori, majoritatea iubitorilor rugbiului din Capitala preferand confruntarea dintre Dinamo Bucuresti si Stiinta Baia Mare care a avut loc de la aceeasi ora, 10.00. Incurajati de victoria obtinuta runda precedenta, 31-29 cu Sportul Studentesc, in deplasare, grivitenii au inceput meciul in forta si au deschis scorul inca din minutul 2, cand Alexandru Ungureanu a profitat de o greseala a defensivei adverse si a culcat balonul in terenul de tinta. Stefan Dorin a transformat fara probleme si Grivita conducea cu 7-0. Miracolul a durat doar cateva minute, CS Metrorex reusind sa intoarca rapid scorul. Oaspetii au reusit trei eseuri, toate transformate, intr-un interval de 12 minute si au mai punctat dintr-o lovitura de pedeapsa pana la pauza, astfel ca rezultatul inregistrat dupa primele 40 de minute era 24-7 pentru Clubul Sportiv Metrorex. Daca grivitenii s-au intrecut in placaje ratate si in actiuni ofensive firave si in repriza a doua, jucatorii de la Metrorex au marcat eseu dupa eseu si s-au distantat pana la 48-7 in minutul 67. Ultimele minute au adus o rabufnire de orgoliu a Grivitei, care a marcat doua eseuri, prin Mihai Nita si Marius Enache. Primul a punctat dupa o actiune personala in fort, in stilul sau caracteristic, iar al doilea a inscris dupa un contraatac purtat in doi, alaturi de Visan Razvan. Totusi, confruntarea s-a incheiat cu un nou eseu inscris de oaspeti in prelungiri. Rugby Club Grivita - Clubul Sportiv Metrorex s-a incheiat 17-53, rezultat ce reprezinta una dintre cele mai umilitoare infrangeri din istoria clubului din "Parcul Copilului" mai ales in conditiile in care esecul a fost inregistrat in fata unui adversar care in mod normal era victima sigura in templul rugbiului romanesc. Din fericire, pentru Grivita urmeaza o perioada de pauza de aproximativ cinci luni, insa daca ne gandim ca fosta campioana europeana se afla intr-un impas total, este putin probabil ca situatia din "Parcul Copilului" sa se imbunatateasca.

Rugby Club Grivita - Clubul Sportiv Metrorex 17-53 (7-24)

Pentru Grivita au marcat Alexandru Ungureanu eseu ('2), Mihai Nita eseu ('78), Marius Enache eseu ('80), Stefan Dorin transformare ('2). Grivita a inceput cu Alexandru Ionescu, Luigi Padureanu, Marian Forminte - Mihai Nita, Mihai Ionita - Mihai Adam, Marius Perniu, Cristian Manu - Alexandru Ungureanu, Ionel Preda - George Pintilii, Andrei Mereuta, Eugen Titiriga, Stefan Dorin - Gabriel Ghitan. Rezerve au fost Liviu Salageanu, Ionut Zamfir, Catalin Titiriga, Marius Enache, Visan Razvan, Vlad Marian, Mihai Ionescu.