miercuri, 9 noiembrie 2016

Cifrele turului Diviziei A

Rugby Club Grivita ocupa locul 3 la sfarsitul turului Diviziei A, chiar daca are acelasi palmares cu primele doua clasate, CS Tomitanii Constanta si Dinamo II Bucuresti, respectiv trei victorii si o singur infrangere. Formatia noastra a trecut cu 24-15 de liderul CS Tomitanii Constanta, cu 3-0 de Sportul Studentesc si cu 36-5 de CSM Sibiu, dar a pierdut, cu 17-28, meciul cu Dinamo II Bucuresti.

Cifrele arata ca echipa noastra a inscris 80 de puncte, fix 20 de puncte pe meci, dar are, de departe, cea mai buna aparare din Divizie, incasand doar 48 de puncte, respectiv 12 puncte pe meci. Acest aspect ne da incredere in conditiile in care se stie ca atacul iti asigura spectacolul, dar apararea iti asigura castigarea de competitii.

Cele 80 de puncte inscrise de Rugby Club Grivita in tur au purtat semnatura unor jucatori precum Alexandru Ungureanu 24 de puncte (trei eseuri, trei transformari, o lovitura de pedeapsa), Luci Florea si Andrei Cojocaru cate 10 puncte (cate doua eseuri), Ionel Preda 6 puncte (trei transformari), Andrei Chitic, Bogdan Budeanu, Claudiu Stefan, Marius Perniu, Florin Bujor si Alexandru Oancea cate 5 puncte (cate un eseu).

Grivita a incasat trei cartonase galbene, toate in ultimul meci, cu Dinamo II, prin Andrei Chitic, Marian Forminte si Ionel Preda.

Formatia noastra a folosit un total de 26 de jucatori, dupa cum urmeaza: 1. Alexandru Ungureanu si Claudiu Stefan cate 320 de minute (singurii integralisti), 3. Ionel Preda - 310 minute, 4. Alexandru Daineanu - 292 de minute, 5. Marius Perniu - 280 de minute, 6. Bogdan Budeanu - 274 de minute, 7. Florin Bujor - 269 de minute, 8. Luci Florea - 251 de minute, 9. Marius Mamoc - 240 de minute, 10. Andrei Cojocaru - 239 de minute, 11. Alexandru Oancea - 216 minute, 12. Marian Forminte - 215 minute, 13. Nicolae Oprea - 209 minute, 14. Florin Oprisor - 180 de minute, 15. Marian Arion - 155 de minute, 16. Robert Gontineac - 145 de minute, 17. Andrei Stanila - 130 de minute, 18. George Zaharia - 127 de minute, 19. Andrei Chitic - 120 de minute, 20. Claudiu Podoleanu - 87 de minute, 21. Mihai Adam - 82 de minute, 22. Luigi Padureanu - 77 de minute, 23. Catalin Ionita - 72 de minute, 24. Mihai Stefanescu - 71 de minute, 25. Viorel Nicolae Fulgerica - 62 de minute, 26. Sabin Vasilescu - 47 de minute.

Conform programului stabilit in acest moment, campionatul ar urma sa se reia pe 8 aprilie 2017, cu meciurile CS Tomitanii Constanta - RC Grivita Bucuresti si CSM Sibiu - Sportul Studentesc, insa programul poate suferi modificari.

Daca ramane programul din acest moment, Grivita ar urma sa joace la Tomitanii Constanta (sambata, 8 aprilie), cu Dinamo II (sambata, 22 aprilie), la Sportul Studentesc (sambata, 6 mai), la CSM Sibiu (sambata, 13 mai), semifinala (sambata, 20 mai) si finala mare sau finala mica (sambata, 27 mai).